Search
  • Marta McClave

Czym jest psychoterapia

Psychoterapia może kojarzyć się wielu osobom ze stygmà, badź upokorzeniem. Wielokrotnie pojawia się pytanie 'Czy to na pewno jest dla mnie?', 'Czy terapia jest w stanie mi pomóc?'. Odpowiedź brzmi 'TAK!' Psychoterapia jest metoda leczenia uznawana w wielu krajach za bardzo skuteczna, jak i nie bardziej skuteczna, od leczenia medycznego/farmaceutycznego. Leczenie polega na użyciu psychologicznych metod, które umożliwiaja neuroplastyczność czyli tworzenie nowych ścieżek neuronalnych w naszym mózgu. Tworzenie takich ścieżek to trenowanie naszego mózgu do nowych przyzwyczajeń i nowych zachowań. Podczas rozmowy z terapeuta uzewnetrzniamy nasze potrzeby i problemy. Podczas analizy naszych problemów i naszego życia, terapeuta pomaga nam zrozumieć emocje, skad sie biora i dlaczego je odczówamy. Czesto nasze emocje sa pogmatwane i nie znamy ich poprawnego źródła. Podczas psychoterapii odkrywamy prawdziwe znaczenie naszych zachowań.

Zadaniem terapeuty jest dotrzeć do sedna problemu. Terapeuta chce poznać szeroki kontekst naszych trudności aby pomóc nam zobaczyć je z innej perspektywy. Terapeuta bierze pod uwagę okoliczności w których znajduje się teraz klient, jak również ważne wydarzenia z jego życia osobistego, które mogly przyczynić się do obecnego problemu. Dla klienta spostrzeżenie niektórych wpływowych czynników na jego samopoczucie może być niemożliwe. Dzięki bardzo silnym mechanizmom obronnym nasz organizm nastawiony jest na przetrwanie. Często jednak mechanizmy te przyczyniaja się do zamaskowania ciężkich dla nas emocji. W danym momencie te emocje moga być dla nas niemożliwe do odczucia, wiec spychamy je instynktownie na drugi plan. Sytuacje kryzysowe w naszym życiu zmuszaja nas do bycia silnymi. Jednakże, te nieodczute emocje w nas pozostaja i po pewnym czasie moga pojawić się niespodziewanie i odbić czkawka. Terapeuta potrafi stworzyć środowisko w którym klient bedzie się czuł bezpieczny i otrzyma wsparcie na stawienie czoła tymże odrzuconym emocjom.

Kolejna rola terapeuty jest pomoc w rozwikłaniu wewnętrznego konfliktu. Terapeuci używaja wielu pomocnych metod psychologicznych które potrafia upowierznic konflikt wewnętrzny kilenta aby ten mógł dojść do porozumienia ze samym soba i do uaktualnienia jego osobistych potrzeb. W naszych czasach skupienie sie na potrzebach wewnętrznych jest cieżkie i potrafimy bardzo często zepchnać je na drugi tor. Lecz, w takim wypadku, prowadzenie pomyślnego i udanego życia jest prawie niemożliwe a na pewno bardzo trudne i meczace.

Jest wiele powodów dla których terapia jest bezcennym doświadczeniem wpływajacym na nasz rozwój osobisty, ale przede wszystkim jest to wspaniały sposób na doświadczenie intymnego i prawdziwego kontaktu z druga osoba. Kontakt ten pozwala na odkrycie siebie a przede wszystkim na pokochanie siebie i pogodzenie się z przeszłościa i jej ciemnymi zakatkami. Jest to sposób na zrozumienie naszych problemów. Terapia nie jest udzielaniem porad i pocieszaniu. Terapia nie jest też leczeniem w którym pacjent staje się obiektem leczenia a nie aktywnym jego uczestnikiem. Terapia powinna pomóc klientom w przejęciu kontroli nad własnym życiem. Odpowiedzialność za Twoje życie leży w Tobie samym! To od ciebie zależy jakiej zmiany chcesz i ile wysiłku włożysz w osiagnięcie swojego celu. Do dzieła!13 views0 comments

Recent Posts

See All